50 lat Szkoły Języka i Kultury Polskiej UJ

Końcowym akcentem wieńczącym obchody pięćdziesięciolecia Szkoły było towarzyskie spotkanie w sobotę 28 września 2019 w Przegorzałach – najpierw w audytorium, a następnie w restauracji. Uroczystość otworzył dyrektor Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie dr hab. Waldemar Martyniuk i wszystkich obecnych zaprosił na koncert byłego ucznia François Martineau, który przy akompaniamencie Mateusza Gurgula zaśpiewał, po francusku i w perfekcyjnej polszczyźnie, kilka piosenek, prowadząc jednocześnie niezwykle zabawny dialog z publicznością. Entuzjazm wzbudziła też Dessi Christozowa, była lektorka, śpiewając standard „Summertime, and the livin’ is easy... – w wersji: „Summer School...”

Spotkanie trwało do późnych godzin nocnych, a udział w nim wzięli: władze Wydziału Polonistyki UJ, dyrektorzy Szkoły, obecni i byli pracownicy biura, lektorzy, wykładowcy, asystenci, pracownicy domów studenckich, a także duża grupa „ojców założycieli”, którzy w latach siedemdziesiątych tworzyli Szkołę. Wspominano początki, opowiadano niezliczone anegdoty i rozmawiano o obecnym kształcie instytucji, przez którą przewinęły się dziesiątki tysięcy uczestników ze wszystkich kontynentów. To spotkanie nie tylko podsumowało 50 lat działalności, ale też zapoczątkowało kolejne pięćdziesięciolecie Szkoły, której rolę w promowaniu Polski w świecie trudno byłoby przecenić.