I EDYCJA STUDIÓW POLSKICH – JĘZYK, KULTURA, SPOŁECZEŃSTWO

12 lipca 2021 r. odbyło się uroczyste zakończenie I edycji studiów wspólnych o nazwie: Studia polskie – język, kultura, społeczeństwo. Program ten prowadzony jest wraz z uczelnią zagraniczną – w ramach umowy międzyuczelnianej. W roku 2019 po raz pierwszy przeprowadzono nabór na ten kierunek w ramach umowy między Uniwersytetem Jagiellońskim a Chinese Institute of International Education co., Ltd.
Po dwóch latach intensywnej nauki języka polskiego, a także zgłębiania polskiej kultury, literatury i sztuki, studenci obronili prace licencjackie pod kierunkiem dr Tamary Czerkies oraz dr. Hab. Piotra Horbatowskiego.  Tematy prac były bardzo ambitne. Oto niektóre z nich:
Język filmowy Romana Polańskiego na podstawie ekranizacji dramatu W. Szekspira "Makbet"
Rozwój feminizmu w Polsce w 20 wieku i jego wpływ na współczesne społeczeństwo
Fantazja i rzeczywistość w „Domu dziennym, domu nocnym” Olgi Tokarczuk oraz „Zmęczeniu życiem i śmiercią” Mo Yan (próby porównania)”
Analiza filmu „Pianista” Romana Polańskiego z perspektywy Chińczyków
„Wiedźmin” Andrzeja Sapkowskiego i „Wędrówka na Zachód” Wu Czeng-en, czyli dlaczego polska powieść fantastyczna może podobać się mieszkańcom Państwa Środka?
12 lipca młodych licencjatów pożegnał profesor Jarosław Fazan, dziekan Wydziału Polonistyki, dr hab. Piotr Horbatowski, dyrektor Instytutu Glottodydaktyki Polonistycznej, kierownik studiów Joanna Machowska oraz nauczyciele i wykładowcy. Uroczystość zakończyła się w kawiarni „U Pęcherza” w Collegium Maius przy pysznych przekąskach i lampce wina.
Życzymy naszym absolwentom wielu sukcesów i ponownie zapraszamy do naszego kraju!