Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Uroczystość wręczania nagród „Polonicus" 2013

W dniu 27 kwietnia 2013 roku w pięknych, zabytkowych wnętrzach Sali Karola Wielkiego na ratuszu w Akwizgranie odbyła się uroczysta gala wręczania dorocznych nagród Kongresu Polonii Niemieckiej „Polonicus 2013". Wcześniej wśród laureatów tej prestiżowej nagrody znaleźli się między innymi: Norman Davies, Jerzy Buzek. Władysław Bartoszewski, Krystyna Janda. Wśród wyróżnionych w roku 2013, obok Andrzeja Wajdy, redaktora Basila Kerskiego, Marii i Czesława Gołębiewskich, był profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Władysław Miodunka.

W krótkim przemówieniu, po otrzymaniu nagrody, profesor, dziękując za wyróżnienie, zwrócił uwagę, że traktuję je, jako docenienie wagi i znaczenia języka polskiego, tego języka, w którym wzywamy najbliższe nam osoby, bez którego nie wyobrażamy sobie życia, dzięki któremu kształtujemy naszą tożsamość. Profesor podkreślił, że nagroda była dla niego dużym zaskoczeniem, dodał jednocześnie: „Dlatego uważam, że ta nagroda jest przede wszystkim nagrodą dla języka polskiego. Jest chyba pierwszą nagrodą, jaką ten język dostaje w swej ponad tysiącletniej historii! I trzeba powiedzieć, że język polski naprawdę zasłużył na nią, jeśli się weźmie pod uwagę wszystkie kłopoty, przez które przeprowadził społeczeństwo polskie." /cały tekst przemówienia/ 

Wśród oficjalnych gości, obecnych na gali, znaleźli się, reprezentujący władze RP: senator Barbara Borys-Damięcka i poseł Wojciech Ziemniak, prezes Kongresu Polonii Niemieckiej, Wiesław Lewicki, prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Maria Flis, nadburmistrz miasta Aachen (Akwizgran), Philip Marcel oraz burmistrz miasta Eschweiler, Rudi Bertram.

Od 25 do 27 kwietnia, niemieckie Aachen przeistoczyło się w „polski Akwizgran". W piątek, już od wczesnych godzina rannych, na zabytkowych ulicach, kameralnego, pełnego uroku miasta słychać było język polski. Wieczorem odbyła się prezentacja filmu Andrzeja Wajdy „Katyń", przyjęta przez tłumnie zgromadzoną widownię z ogromnym przejęciem i wzruszeniem. Po emisji filmu na sali zaległa długa, znacząca cisza. W związku z nieobecnością Andrzeja Wajdy, wynikającą z choroby, o filmie i osobie reżysera opowiedziała jego bliska znajoma, Barbara Borys-Damięcka.

W sobotę już od rana miały miejsce kolejne imprezy towarzyszące „Polonicusowi". Na początek, w salach Ratusza, odbyło się sympozjum polsko-niemieckie, złożone z 3 paneli, poświęconych językowi polskiemu w służbie polskiej kulturze, organizacjom polskim w Niemczech i w Europie oraz roli polskich przedsiębiorstw i przedsiębiorców w niemieckiej gospodarce. Po obiedzie, w gmachu muzeum prasy, miał miejsce finał konkursu wiedzy o Polsce dla mieszkańców Niemiec, zorganizowany wspólnie przez Centrum Języka i Kultury Polskiej UJ, Sieć Nauczycieli Języka Polskiego w Nadrenii oraz Volkshochschule (VHS) w Eschweiler.

Wieczorną galę, po przemówieniach oficjalnych gości, rozpoczęto właśnie od wręczenia nagród laureatom konkursu wiedzy o Polsce. Wśród nagrodzonych byli studenci niemieckich uczelni, studenci placówek VHS, a także osoby indywidualne. Ukoronowaniem „polskiego weekendu" w Akwizgranie była ceremonia wręczania statuetek „Polonicus", na żywo emitowana przez lokalną stację telewizyjną. Na uroczystości obecni byli też dziennikarze TVP.

Published Date: 16.03.2014
Published by: Tomasz Kaleta