INFORMACJE OGÓLNE

ZAKWATEROWANIE

Centrum dysponuje ograniczoną liczbą miejsc w dwóch domach studenckich: w Domu Studenckim „Żaczek" przy al. 3 Maja 5 oraz w Domu Studenckim „Bydgoska" przy ul. Bydgoskiej 19.  Osoby zainteresowane zamieszkaniem w jednym z nich prosimy o zaznaczenie odpowiedniego okienka w formularzu zgłoszeniowym. Będziemy się starali spełnić Państwa prośby, a o dokonanej rezerwacji poinformujemy drogą mailową lub listownie.

Dom Studencki „Bydgoska", ulica Bydgoska 19

Dom Studencki „Bydgoska" składa się z 4 budynków A, B, C, D usytuowanych w spokojnej okolicy, sąsiaduje z parkiem miejskim. Kwaterowanie studentów rozpoczyna się 3 dni przed rozpoczęciem kursu. W roku akademickim 2012/2013 miesięczna opłata za jedno miejsce wynosiła 350 PLN, a kaucja 200 PLN. Kaucja jest zwracana przy wy- kwaterowaniu, jeśli w zajmowanym przez studenta pomieszczeniu nie nastąpią żadne zniszczenia. Studenci kwaterowani są w pokojach dwuosobowych i trzyosobowych w segmentach (2 pokoje, łazienka, kuchnia, przedpokój) lub w pokojach dwuosobowych z samodzielną łazienką. W łazience znajduje się prysznic, toaleta i umywalka. W każdym pokoju znajdują się łóżka, stoliki, krzesła, szafa na ubrania oraz półki na książki. Pokoje nie są wyposażone w lodówki. Pościel (poduszka, 2 koce, pościel), firanki i zasłony, obrus na stolik oraz lampkę pobiera się w magazynie akademika. Raz na 3 tygodnie można wymieniać pościel. Akademik nie dysponuje ręcznikami – należy przywieźć z sobą własne. W pokojach jest dostęp do bez- płatnego Internetu, komputery we własnym zakresie. Dopłacając 20 zł miesięcznie można mieć szybszy Internet w pokoju. Studenci za okazaniem karty mieszkańca mogą wypożyczać odkurzacz, żelazko, deskę do prasowania, sprzęt sportowy, korzystać z lektorium i salki telewizyjnej. Odpłatnie można skorzystać z pracowni komputerowej, pralni i salki imprezowej.  W blokach C i D na każdym piętrze znajdują się 4 pomieszczenia kuchenne (kuchenka elektryczna, piekarnik i zlewozmywak); nie są wyposażone w garnki, naczynia czy narzędzia kuchenne. Na blokach A i B kuchnie są w każdym składzie dla 2 pokoi. Wszystko powyższe w ramach opłaty za akademik. Na terenie akademika znajdują się fryzjer, sklepik, punkt ksero i wydruków oraz restauracja z pubem. Usługi w tych miejscach są odpłatne. Na terenie akademika obowiązuje całkowity zakaz palenia papierosów.

Dom Studencki „Żaczek", al. 3 maja 5

„Żaczek" znajduje się w ścisłym centrum Krakowa, 10 minut spacerem od Rynku Głównego i Wawelu. Oferuje studentom: Pokoje 2- i 3-osobowe z łazienkami i bez łazienek. Metraż ok. 12– –15 m2. Zakwaterowanie zwykle rozpoczyna się 3 dni przed rozpoczęciem kursu. Pokoje wyposażone są w podstawowy sprzęt, tj. łóżka, stoliki, półki na książki, szafy, lampki, telefon i gniazdo internetowe. W każdym pokoju znajduje się umywalka. Pokoje z łazienkami mają wydzieloną łazienkę (ok. 3 m2) do wyłącznej dyspozycji mieszkańców, wyposażoną w prysznic, toaletę i umywalkę. Obowiązujące w roku 2012/2013 ceny to: 330 PLN* za miejsce w pokoju bez łazienki, 350 PLN* za miejsce w pokoju z łazienką. Od nowego roku akademickiego może nastąpić nieznaczna, mniej więcej 5%, podwyżka tej ceny. Zakwaterowanie obejmuje 9 miesięcy, tj. okres od października do czerwca następnego roku. Przy zakwaterowaniu należy mieć: dokument tożsamości, zdjęcie, gotówkę w polskiej walucie na opłacenie 1 miesiąca pobytu oraz opłatę kaucyjną w wysokości 200 PLN*. Kaucja jest zwracana przy wykwaterowaniu, jeśli w zajmowanym przez studenta pomieszczeniu nie wystąpią żadne zniszczenia. W cenę opłaty za akademik wliczony jest dostęp do Internetu i do telefonu. Na każdym piętrze znajdują się kuchnie, nie są jednak wyposażone w naczynia i garnki. Każdy student przy zakwaterowaniu może pobrać z magazynu pościel (poszwę, poszewkę i prześcieradło) oraz zasłony, firanki i aparat telefoniczny. Akademik nie zapewnia studentom ręczników. Co 3 tygodnie można dokonywać wymiany pościeli i firanek. Koce, kołdry i poduszki są w wyposażeniu pokoju. Mieszkańcy DS „Żaczek" za okazaniem karty mieszkańca mogą korzystać z pralni studenckiej, odkurzacza, lektorium, salki telewizyjnej i imprezowej. Na terenie budynku funkcjonuje samoobsługowa pralnia (6 stanowisk). Opłata za jeden wsad wynosi 2 PLN*. Należy mieć własny proszek i płyn zmiękczający. Studenci mogą korzystać z wyremontowanej stołówki; obiady można spożywać w godzinach 11.30–17.00. Cena pełnego obiadu (dwa dania) wynosi 11 PLN*. Na terenie DS „Żaczek" znajdują się dwa kluby studenckie – „Rotunda" i „Żaczek", bar sałatkowy „Jarzyna", salon fryzjerski „Paulina", punkt ksero i 2 sklepiki spożywcze.

Na terenie Domu Studenckiego „Żaczek" działa również Hotel Studencki „Żaczek", w którym za przystępną cenę mogą zatrzymać się rodzice i znajomi wszystkich studentów z wymiany międzynarodowej. Zapraszamy. Adres mailowy: zaczek@hotole.studenckie.pl

* Ceny z lutego 2013 r. – mogą ulec zmianie.

 

OPIEKA MEDYCZNA I UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE

Studenci z krajów należących do Unii Europejskiej, ubezpieczeni w miejscu stałego pobytu, powinni przywieźć z sobą do Polski Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (European Health Insurance Card), która uprawnia do korzystania z usług medycznych na zasadach obowiązujących obywateli polskich. Studenci spoza Unii Europejskiej powinni ubezpieczyć się w swych krajach zamieszkania przed przyjazdem do Polski. Istnieje także możliwość wykupienia przez nich polskiego ubezpieczenia zdrowotnego (od kosztów opieki medycznej). Szczegółowych informacji na ten temat udziela Narodowy Fundusz Zdrowia – Oddział Małopolska, Wydział Obsługi Ubezpieczeń ul. Batorego 24. Urząd jest czynny od poniedziałku do piątku, godz. 8.00–16.00. Telefon: 12 298 81 00, 12 298 83 86 e-mail: nfz@nfz-krakow.pl

Na podstawie ubezpieczenia zdrowotnego zawartego z NFZ studenci mogą korzystać z usług medycznych świadczonych między innymi przez Zespół Opieki Zdrowotnej przy al. Armii Krajowej 5, czynny od poniedziałku do niedzieli włącznie w godzinach 8.00–19.00. Telefon: 12 637 21 00

Ubezpieczenie prywatne

Poza publicznym systemem opieki medycznej funkcjonuje także dobrze rozwinięty sektor ubezpieczeń prywatnych, np. PZU, Warta, Hestia, Falck.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na terenie Uniwersytetu Jagiellońskiego jest obowiązkowe dla wszystkich studentów. Jest ono ważne przez cały rok akademicki (1 października–30 września), jego koszt wynosi 25 PLN*. Można je opłacić w Samorządzie Studenckim, Collegium Novum, pokój 033, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.30–15.00.

 

ZAMELDOWANIE

Wszyscy studenci po przybyciu do Krakowa muszą się zameldować. Osoby mieszkające w akademiku otrzymują formularz zameldowania w administracji domów studenckich, natomiast osoby mieszkające prywatnie mogą pobrać formularz bezpośrednio w Wydziale Ewidencji Ludności. Zameldowanie można uzyskać w

WIZA

Obywatele krajów nienależących do Unii Europejskiej i do Europejskiej Strefy Ekonomicznej mogą przekraczać granice Polski wyłącznie na podstawie ważnego dokumentu podróży (paszportu) oraz wizy wydanej przez ambasadę lub konsulat RP w kraju zamieszkania. Wiza krótkoterminowa uprawnia studenta do przebywania w Polsce przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące; wiza długoterminowa umożliwia pobyt maksymalnie przez 12 miesięcy. Przedłużenie wizy może nastąpić jedynie w wyjątkowych sytuacjach i tylko raz, dlatego też należy ubiegać się o wizę na cały zaplanowany okres studiów w Polsce w polskich placówkach konsularnych.

LEGALIZACJA POBYTU OBYWATELI UNII EUROPEJSKIEJ

Karta czasowego pobytu Studenci z krajów Unii Europejskiej oraz z krajów należących do Europejskiej Strefy Ekonomicznej mogą przyjeżdżać do Polski bez wizy. Polska w 2008 r. wkroczyła do strefy Schengen, co oznacza, że na granicach Polski z krajami członkowskimi Unii oraz krajami należącymi do ESE nie ma kontroli dokumentów. Studenci winni jednak mieć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość. Osoby planujące pobyt nie dłuższy niż 3 miesiące nie muszą go legalizować. Studenci, których pobyt będzie trwał dłużej niż 90 dni, powinni uzyskać kartę czasowego pobytu. Karta, ważna przez rok, jest wydawana przez:

Urząd Wojewódzki, Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców

ul. Przy Rondzie 6. Sprawy cudzoziemców: 12 392 18 04

Adres mailowy: wo@małopolska.uw.gov.pl

 

Aby otrzymać kartę czasowego pobytu, studenci z krajów Unii i Europejskiej Strefy Ekonomicznej winni złożyć następujące dokumenty:

• wniosek (1 oryginał + 3 kserokopie),

• 2 zdjęcia paszportowe,

• kserokopię ważnego dokumentu podróży (strona z danymi osobowymi) albo innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo,

• potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy, • zaświadczenie szkoły wyższej o przyjęciu na studia,

 • dokument potwierdzający objęcie ubezpieczeniem zdrowotnym lub uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej,

• pisemne oświadczenie o posiadaniu wystarczających środków finansowych do utrzymania się lub dowód potwierdzający ich posiadanie.

 

PODWÓJNE OBYWATELSTWO

Zgodnie z polskimi przepisami, osoby posiadające 2 paszporty (w tym polski), są zobowiązane do wjazdu i wyjazdu z Polski na podstawie polskiego paszportu. W przeciwnym wypadku mogą ponieść opłaty karne bądź inne konsekwencje.