REGULAMIN CENTRUM

POSTANOWIENIA OGÓLE

 

  1. Uczestnik intensywnych programów  języka i kultury polskiej prowadzonych przez Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie UJ obowiązany jest postępować zgodnie z niniejszym regulaminem, przestrzegać ogólnych przepisów obowiązujących w Uniwersytecie Jagiellońskim, wykonywać zarządzenia władz uczelni i odpowiednich organów, dbać o dobre imię Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz szanować jego tradycje i zwyczaje.
  2. Uczestnik programu języka i kultury polskiej ma prawo do:
  1. zdobywania wiedzy, rozwijania własnych zainteresowań naukowych, korzystania z pomocy nauczycieli i pracowników Centrum, z pomieszczeń, urządzeń oraz zbiorów bibliotecznych Centrum zgodnie z obowiązującymi przepisami.
  2. udziału w zajęciach dydaktycznych i przystępowania do egzaminów przewidzianych

w programie kształcenia, na określonych zasadach.

  1. Uczestnik programów prowadzonych przez Centrum  otrzymuje legitymację studencką oraz kartę egzaminacyjną. 
  1. Prawo do posiadania legitymacji studenckiej przysługuje do: dnia ukończenia programu, do dnia rezygnacji z udziału w programie lub skreślenia z listy uczestników programu. 
  1. Uczestnik programu może zostać skreślony z listy uczestników kursu w następujących przypadkach:
  1. niepodjęcia nauki na kursie języka i kultury polskiej w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia programu  w danym semestrze bez wcześniejszego uzgodnienia,
  2. pisemnej rezygnacji z udziału w kursie języka i kultury polskiej,
  3. nieuzyskania wymaganych zaliczeń i niezdania egzaminów  w wyznaczonym terminie,
  4. niewniesienia w okresie dłuższym niż 3 miesiące opłat za udział w kursie języka    i   kultury polskiej,
  5. ukarania karą dyscyplinarną wydalenia z uczelni.
  1. Od decyzji  o skreśleniu z listy uczestnikowi kursu przysługuje odwołanie do Rektora UJ. Decyzja Rektora UJ jest ostateczna.

 

ORGANIZACJA ZAJĘĆ


1. Rok akademicki rozpoczyna się 1 października, trwa do 30 września następnego roku  kalendarzowego i dzieli się na dwa semestry. Każdy semestr składa się z 15 tygodni zajęć.

  1. Prowadzący zajęcia ustalają ich program i przedstawiają go uczestnikom kursu na jednym z pierwszych zajęć.
  1. Prowadzący zajęcia ustalają zasady uczestnictwa w zajęciach, zgodnie z zasadami obowiązującymi w Centrum.
  1. Prowadzący zajęcia, w porozumieniu z dyrektorem Centrum, ustalają wymagania, zasady oraz warunki dopuszczenia do egzaminu zgodnie z obowiązującym planem i programem nauczania, ogłaszając je na początku zajęć.
  1. Prowadzący zajęcia dokumentują wyniki nauczania (testy, prace domowe) oraz  frekwencję na zajęciach.
  1. Egzaminy przeprowadza się dwa razy w semestrze – egzaminy z gramatyki, słownictwa oraz bloku sprawności językowych - połówkowe (midtermy) w połowie kursu, egzaminy końcowe pod koniec każdego semestru. Pozostałe testy sprawdzające przeprowadzane są w terminach wyznaczonych przez prowadzących zajęcia.
  1. Oceny końcowe z poszczególnych przedmiotów wpisywane są do karty egzaminacyjnej.
  1. Prowadzący zajęcia do wyboru przygotowują egzaminy końcowe oddzielnie i przeprowadzają je w wyznaczonym terminie.
  1. Warunkiem dopuszczenia do egzaminu końcowego jest zdanie egzaminu połówkowego.
  1. Egzaminy połówkowe i końcowe są dokumentami do wglądu. Stanowią własność Centrum; po poprawie przez prowadzących zajęcia zostają zarchiwizowane.
  1. Używanie telefonów komórkowych, tabletów, komputerów lub innych nośników elektronicznych, a także słowników w czasie zajęć jest możliwe wyłącznie za zgodą prowadzącego.

 

 

OCENIANIE

1. Uczestnik rocznego programu języka i kultury polskiej zobowiązany jest do uzyskania zaliczeń i zdania egzaminów najpóźniej w letniej sesji  poprawkowej.

  1. Uczestnik semestralnego programu języka i kultury polskiej zobowiązany jest do uzyskania zaliczeń i zdania egzaminów najpóźniej do końca  odpowiednio zimowej lub letniej sesji poprawkowej.
  1. Uczestnik kursu, który opuści ponad 20% zajęć z danego przedmiotu, nie może uzyskać  zaliczenia i przystąpić do zdawania egzaminu końcowego; nie może także uzyskać dyplomu ukończenia kursu języka i kultury polskiej oraz punktów kredytowych ECTS.  W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych np. chorobą lub zdarzeniami losowymi, dyrektor Centrum może wyrazić zgodę na zdawanie egzaminu. Uczestnicy kursu, którzy z powodu niskiej frekwencji nie otrzymają zaliczeń i nie przystąpią do zdawania egzaminów końcowych, mogą otrzymać jedynie zaświadczenie  o udziale w kursie.
  1. Uczestnik kursu, który opuści ponad 60% ogółu zajęć, nie może uzyskać zaliczenia  i nie może przystąpić do zdawania egzaminu końcowego; nie może również otrzymać zaświadczenia o udziale w kursie.
  1. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej z egzaminu końcowego, uczestnik programu ma prawo do zdawania jednego egzaminu poprawkowego z danego przedmiotu. Egzamin przeprowadzany jest odpowiednio w sesji poprawkowej zimowej lub letniej.
  1. W przypadku nieprzystąpienia do egzaminu w ustalonym terminie, uczestnik kursu może zdawać go wyłącznie jako egzamin poprawkowy.
  1. Na pisemne podanie uczestnika kursu, złożone w ciągu 7 dni od ustalonego terminu egzaminu, dyrektor Centrum może uznać za usprawiedliwione nieprzystąpienie do egzaminu. W porozumieniu z prowadzącym przedmiot, dyrektor wyznacza dodatkowy termin egzaminu, nie później niż do końca semestru bądź roku akademickiego; dotyczy to także egzaminu poprawkowego.
  1.  Egzaminy i zaliczenia z przedmiotów objętych planem i programem kształcenia kończą się wystawieniem oceny, chyba że program kształcenia przewiduje inaczej.
  1. W Centrum Języka i Kultury Polskiej w Świecie obowiązuje następujący układ procentowy oceny końcowej wpisywanej do karty egzaminacyjnej:

10. Oceny z egzaminów i zaliczeń wystawia się wg następującej skali:

11. Uczestnicy kursu języka polskiego, którzy uzyskają wymagane zaliczenia, zdadzą wszystkie egzaminy końcowe  i uzyskają wymagane 30 punkty kredytowe ECTS za semestr, otrzymują dyplomy. Dyplom potwierdza ukończenie kursu (semestralnego lub rocznego) języka i kultury polskiej na określonym poziomie (A1, A2, B1, B2, C1 lub C2).  Ocena wpisywana na dyplom jest średnią arytmetyczną ocen ze wszystkich egzaminów.