ZAJĘCIA DODATKOWE

Wykłady i zajęcia do wyboru są prowadzone przez specjalistów z dziedziny historii, socjologii, literatury i kultury polskiej, którzy mają wieloletnie doświadczenie w nauczaniu obcokrajowców. Niektórzy są pracownikami Centrum, inni pracują w specjalistycznych placówkach UJ. Każdy z wykładów może być zorganizowany, gdy chęć udziału zgłosi co najmniej 8  studentów. Studenci mogą bezpłatnie uczestniczyć w większej liczbie godzin niż wymagana do uzyskania dyplomu. Mogą także otrzymać za nie punkty kredytowe.

 

 

 

POLISH GRAMMAR - dr Agnieszka Rabiej
A series of lectures on the structure of the Polish language – its morphology and syntax. This course will make students familiar with cases and their functions, verb inflection and tenses, aspect, mood and modal verbs as well as basic and complex syntactic structures. The lecturer will let you know everything about the Polish grammar you always wanted to know but never had any occasion to ask.

ARCYDZIEŁA LITERATURY - dr Tamara Czerkies
Celem wykładów jest zaprezentowanie najważniejszych postaci i zjawisk literatury polskiej z różnych okresów historycznoliterackich. Będzie to charakterystyka wybranych postaci i wydarzeń, które miały wpływ na kształt polskiej kultury i literatury. Zajęcia odbywają się w formie wykładu (2 godziny tygodniowo) połączonego z krótkimi projekcjami fragmentów wybranych audycji, spektakli lub filmów, które najlepiej ilustrują problem. W ramach zajęć przewidziane są także: wyjście do Narodowego Starego Teatru na spektakl Kordian J. Słowackiego oraz wycieczka śladami Stanisława Wyspiańskiego połączona z wykładem. Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uczestnictwo w wykładach oraz wygłoszenie 10-15 minutowego referatu na ustalony z prowadzącym temat lub napisanie eseju.


MASTERPIECES OF POLISH LITERATURE - dr Tamara Czerkies
Lectures will present choosen phenomenons which are the most important to better understand Poland, Poles and our specific difference. All problems are chosen as a subjective selection but it is a trial to present all the facts and literary works without megalomania but as they really are. There will be an opportunity to see Wyspiański's Museum, chapters' of Polish films which illustrate the most important facts.
To receive ECTS points students must attend lectures and at the end of the term, after Christmas break, will be asked to write a short essay (3-5 pages) or to prepare a short presentation of the most important phenomenon of your literature and culture. It can be made in comparison with Polish as well.

WPROWADZENIE DO HISTORII POLSKI - dr hab. Janusz Pezda
W trakcie kursu zostanie przedstawiony zarys historii Polski od początków państwa polskiego poprzez panowanie dynastii Piastów i Jagiellonów, Rzeczpospolitą Obojga Narodów, okres zaborów, II Rzeczpospolitą, II wojnę światową na ziemiach polskich, aż do systemu komunistycznego. Studenci zostaną zaznajomieni z najważniejszymi wydarzeniami i postaciami w ponad tysiącletniej historii Polski.

Introduction to History of Poland - dr hab. Jan Lencznarowicz

WSPÓŁCZESNE SPOŁECZEŃSTWO POLSKIE - dr hab. Marta Kijewska-Trembecka
Kurs ma być wprowadzeniem w szeroko rozumianą problematykę społeczną. Obejmuje ona następujące zagadnienia: demografia i geografia społeczna, polityczna organizacja państwa, system edukacji, poziom życia, religia – stosunki państwo – Kościół, rodzina polska, robotnicy – chłopi – inteligencja. Mniejszości etniczne – patologie społeczne, problemy integracji europejskiej.

WYBITNI REŻYSERZY POLSCY - dr hab. Piotr Horbatowski
Zajęcia przeznaczone są dla studentów z poziomów B1, B2 i C1. W programie najważniejsze i najciekawsze zjawiska współczesnego polskiego filmu w tym filmy najnowsze. Na każdym spotkaniu prezentowany będzie materiał video z filmem. Zajęcia mają formę konwersatoriów. Po wykładzie i projekcji przewidziana jest dyskusja, w czasie której studenci mają możliwość podzielenia się własnymi opiniami. Daje to szansę praktycznej konwersacji w języku polskim.

 

FOLKLOR POLSKI - mgr Urszula Legawiec
Zajęcia z folkloru polskiego przeznaczone są dla studentów od poziomu A 1.2 w górę. Podczas poniedziałkowych spotkań poznamy reprezentatywne dla kultury polskiej elementy tradycji i obyczajów. Czasami, aby wejść w kontakt z kulturą, wyjdziemy do muzeum, na spacer albo do teatru. Będziemy uczestniczyć w kulturze i poznawać polskie realia. Będą to więc warsztaty, nie wykłady. Będziemy kulturę obserwować, tworzyć, dyskutować o niej. Po polsku.

ORTOGRAFIA OSWOJONA - dr Ewa Lipińska
Zajęcia są przeznaczone są dla studentów z poziomu B1 – B2, którzy mają kłopoty z poprawnym zapisem polskich słów. W programie przewidziano część teoretyczną, która przybliży najważniejsze reguły ortograficzne, ale nacisk zostanie położony na cześć praktyczną, polegającą na wykonywaniu wielu różnorodnych typów ćwiczeń ortograficznych w korelacji z poprawną wymową.

(P)O KRAKOWIE  - dr Adriana Prizel-Kania
Zajęcia projektowe przeznaczone dla studentów na poziomie B1, B2 i C1.
Zajęcia mają na celu rozwijanie kompetencji komunikacyjnej w zakresie wszystkich sprawności językowych ze szczególnym naciskiem na mówienie i rozumienie ze słuchu. Mają charakter projektowo-zadaniowy. Zaplanowane zadania dotyczą dwóch głównych wątków tematycznych zatytułowanych: Polska da się lubić? oraz Kraków nie kończy się na Wiśle! Ich realizacja zakłada zarówno pracę w klasie jak prowadzenie działań językowych w naturalnych warunkach komunikacyjnych. W ramach kursu przewidziane są następujące wątki tematyczne: „Polaków portret własny", „Inna perspektywa - Polska i Polacy w oczach cudzoziemców", „Tajemnice Rynku Głównego", „Śladami krakowskich Żydów" oraz „Załóż buty, idź do Huty".

Podsumowaniem cyklu Polska da się lubić jest przygotowanie i wygłoszenie prezentacji własnego kraju z uwzględnieniem różnic kulturowych pomiędzy nim i Polską. Zadaniem głównym, kończącym cykl Kraków nie kończy się na Wiśle! jest wspólne przygotowanie multimedialnego przewodnika/ prezentacji/ filmu promującego Kraków – decyzję podejmują studenci.

ROZUMIENIE  TEKSTÓW LITERACKICH - dr Tamara Czerkies
Celem zajęć jest zapoznanie uczestników ze współczesną kulturą i literaturą polską, by przy pomocy polskich tekstów literackich rozwinąć sprawność czytania ze zrozumieniem, pisania oraz słownictwo. Podczas spotkań poznamy utwory najważniejszych współczesnych polskich autorów – noblistów: Cz. Miłosza, W. Szymborskiej. Poznamy najważniejsze postaci literatury: klasyków – Z. Herberta, S. Mrożka, T. Różewicza, R. Kapuścińskiego, a także laureatów współczesnej nagrody literackiej Nike – J. Pilcha, O. Tokarczuk, by przy ich pomocy rozwinąć kompetencje: komunikacyjną i literacką. Niektóre zajęcia będą dodatkowo uzupełniane pokazami fragmentów – ekranizacji współczesnych powieści i opowiadań, które w czasie zajęć będziemy poznawać. Warunkiem zaliczenia przedmiotu będzie uczestnictwo w zajęciach oraz wygłoszenie 7-10 min. referatu na uzgodniony z prowadzącym temat lub napisanie eseju po wcześniejszych uzgodnieniach.

STUDIO TEATRALNE - dr hab. Piotr Horbatowski
Zajęcia przeznaczone są dla studentów na wszystkich poziomach zaawansowania językowego, od A1 do C2. Podczas zajęć przygotowywane jest krótkie przedstawienie teatralne lub program artystyczny, który pokazany zostanie na zakończenie semestru. Jest to bardzo skuteczna forma nauki języka i świetna zabawa. Nie trzeba mieć talentu aktorskiego – wystarczą dobre chęci.
Class for all students (from a very beginning to proficiency). Students guided by an instructor prepare short dramas or art program in Polish. Very effective way to improve your Polish. A lot of fun.

WYMOWA I INTONACJA POLSKA - dr Paulina Wójcik-Topór
Zajęcia z wymowy i intonacji polskiej mają na celu nauczenie fonetyki języka polskiego – prawidłowe artykułowanie i rozróżnianie dźwięków mowy. Zajęcia mają charakter teoretyczny, jak i praktyczny, gdzie zostaną uwzględnione potrzeby uczących się.
Każde zajęcia będą zawierały trzy części: ćwiczenia artykulacyjne, rozróżnianie dźwięków mowy, ćwiczenia z intonacji oraz rytmu i akcentu.