KOMUNIKAT
UWAGA!
Studenci I roku - pierwsze spotkanie oraz test plasujący odbędą się 2.10.2023 o godzinie 10.00 na ulicy Grodzkiej 64, w sali 205 (II piętro) - obecność jest obowiązkowa. Tego dnia zgodnie z harmonogramem odbędzie się tylko wykład - Panorama literatury polskiej. Pozostałe zajęcia zaczynają się od wtorku 3.10.2023, o podziale na grupy zostaną Państwo poinformowani 2.10.2023 wieczorem.
Na I roku obowiązkowe są także zajęcia z wychowania fizycznego, na które należy zapisać się samodzielnie.
Charakterystyka kierunku
Studia polskie dla cudzoziemców - to kierunek, który jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie poznawania języka, kultury, historii i literatury polskiej podczas kształcenia uniwersyteckiego. Trzyletnie studia licencjackie prowadzone na Wydziale Polonistyki pozwalają na opanowanie języka polskiego w stopniu wystarczającym do kontynuowania nauki na studiach magisterskich.
Program studiów obejmuje sześć semestrów nauki. W każdym semestrze realizowane są zajęcia z praktycznej nauki języka, a także odpowiednio dobrane do poziomu i wiedzy studentów zajęcia związane z polską literaturą, historią i kulturą, a także wybrane zagadnienia językoznawcze. Przystąpienie do zajęć wymaga uzyskania pozytywnego zaliczenia z Praktycznej nauki języka polskiego w poprzednim semestrze. W każdym semestrze studenci mają do wyboru zajęcia fakultatywne, które pozwolą im rozwijać swoje umiejętności językowe, a także wiedzę z zakresu kultury, literatury i językoznawstwa. W semestrze piątym mogą wybrać dwa dodatkowe zajęcia. W trzecim i czwartym semestrze studenci uczestniczą w proseminarium, które jest wprowadzeniem do gromadzenia danych, literatury oraz prowadzenia badań na potrzeby pracy licencjackiej. Ważnym elementem zajęć jest omówienie zagadnień związanych z ochroną własności intelektualnej. W piątym i szóstym semestrze studenci wybierają seminarium językoznawcze lub literaturoznawcze i piszą pracę dyplomową pod kierunkiem promotora. Od trzeciego do szóstego semestru studenci uczą się wybranego języka obcego, a w semestrze pierwszym i drugim realizują zajęcia z wychowania fizycznego. Ukończenie studiów wymaga uzyskania pozytywnych ocen ze wszystkich wskazanych w programie przedmiotów, a także napisania pracy dyplomowej oraz uzyskania pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.
Wybrane przedmioty realizowane na studiach:
- Praktyczna nauka języka polskiego
- Dzieje Polski i Polaków w perspektywie etniczno-kulturowej
- Panorama literatury polskiej
- Rok polski – tradycyjne i nowe święta polskie oraz ich kulturowe konteksty
- Problemy współczesnego języka polskiego
- Kino polskie w perspektywie europejskiej i światowej
- Zasady skutecznej komunikacji interpersonalnej
- Neurobiologiczne podstawy uczenia się̨ języków obcych
- Język polski na międzynarodowym rynku pracy
- Wprowadzenie do dydaktyki języka polskiego jako obcego
- Praktyka przekładu pisemnego
Kto może studiować?
Studia przeznaczone są dla osób, które ukończyły szkołę średnią i zdały maturę, znają język polski na poziomie A2 i pomyślnie przejdą rozmowę kwalifikacyjną.
Co zyskujemy studiując na tym kierunku?
Studenci kierunku studia polskie dla cudzoziemców zostaną wyposażeni w wiedzę na temat Polski, jej historii, kultury, sztuki, współczesnego społeczeństwa polskiego. Znajomość języka polskiego oraz wiedza o Polsce pozwolą im na prowadzenie współpracy w zakresie kontaktów o charakterze gospodarczo-ekonomicznym, społecznym czy kulturowym.
Absolwenci mogą podjąć studia II stopnia (magisterskie) na wielu kierunkach, m. in.:
- polonistycznych,
- humanistycznych,
- związanych z zarządzaniem,
- ekonomii,
- politologii,
- stosunkach międzynarodowych.
Co po studiach?
Nasi absolwenci zostaną przygotowani do włączenia się w wielowątkowy dialog pomiędzy Polską a społeczeństwami innych krajów i kontynentów. Będą mogli kontynuować naukę na studiach magisterskich, a w przyszłości podjąć pracę m.in. jako:
- nauczyciele języka polskiego jako obcego,
- tłumacze,
- osoby promujące polską kulturę i literaturę,
- pracownicy w firmach współpracujących z Polską w różnych dziedzinach gospodarki.