Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Koło Naukowe Logopedii UJ

Koło Naukowe Logopedii UJ

Mówimy o mówieniu!

Koło Naukowe Logopedii UJ powstało w 2018 roku i od tej pory kolejne roczniki studentów studiów II stopnia na kierunku Logopedii Uniwersytetu Jagiellońskiego działają wspólnie w celu szerzenia świadomości oraz wiedzy na temat diagnozy, terapii, badań i nowinek technologicznych związanych z dziedziną nauki jaką jest logopedia. 
Koło Naukowe Logopedii UJ organizuje także wiele wydarzeń, których celem jest promowanie wiedzy z logopedii i nauk skoordynowanych. Poprzez swoją działalność w mediach społecznościowych dzielimy się ciekawostkami językoznawczymi, metodologicznymi i medycznymi. Przypominamy także naszym odbiorcom o szczególnych świętach świata logopedii oraz informujemy o bieżących, organizowanych przez nas wydarzeniach.
 

Rok akademicki 2021/22

W tym roku akademickim na platformach Instagram i Facebook prowadziliśmy serię na temat specjalizacji w logopedii oraz propagowaliśmy udział w akcjach o ogólnopolskim zasięgu. Zorganizowaliśmy także serię spotkań typu Q&A z absolwentkami naszego kierunku, logopedą pracującym z dwujęzycznością oraz z neurologopedą. Działalność naszego Koła zaprezentowaliśmy podczas Dnia Otwartego Uniwersytetu Jagiellońskiego, odpowiadając równocześnie na wszelkie pytania dotyczące studiów na logopedii. Zorganizowaliśmy również IV edycję Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Neurologopedyczne aspekty diagnozy i terapii dzieci, młodzieży, dorosłych", która była niezwykłą szansą na pogłębienie swojej wiedzy. 
W grudniu, z ogromną przyjemnością, braliśmy udział w akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka” razem z Niezależnym Zrzeszeniem Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 

Rok akademicki 2022/23

Ten rok akademicki rozpoczęliśmy od udziału w wykładzie prowadzonym przez prof. King Chung – specjalistkę z zakresu akustyki, amplifikacji, kalibracji i audiologii humanitarnej. Spotkanie dotyczyło wykorzystywania specjalnych algorytmów wspierających komunikację, poprawiających rozumienie mowy oraz jakość dźwięków w celu pomocy osobom z ubytkami słuchu. 

 
Rok akademicki 2023/24

Podczas bieżącego roku akademickiego na naszych social mediach zaczęła pojawiać się seria postów dotyczących zagadnień z konkretnych dziedzin logopedii tj.: neurologopedia, wczesna interwencja logopedyczna, surdologopedia, która dalej jest kontynuowana, a przed nami jeszcze kilka niezwykle ciekawych zagadnień. W tym roku skupiliśmy się na poszerzaniu naszej wiedzy co skutkuje wieloma wykładami o różnorodnej tematyce. Za nami już wykład dr Eweliny Strawy-Kęsek pt.: „O tym co pod powierzchnią” – gdzie prelegentka przedstawiła nam terapię logopedyczną dorosłych z wadami wymowy. Następnymi wykładami były prelekcje podczas II Seminarium Logopedycznego, gdzie mieliśmy przyjemność wysłuchać dwóch wykładów: o związku starzenia się, a funkcjami poznawczymi oraz o różnicach pomiędzy tradycyjną oceną słuchu, a oceną centralnego przetwarzania. Nasza przygoda z wykładami jeszcze nie dobiegła końca, a więcej informacji o zbliżających się wydarzeniach dowiecie się z naszych social mediów, do których linki podane są poniżej.
 

Nie zatrzymujemy się! 

W grudniu 2022 roku na naszym wydziale gościliśmy dr n.med. i n. o zdr. Annę Kotlińską – położną, miofunkcjonalną terapeutkę, IBCLC, CDL, popularyzatorkę wiedzy i Rzeczniczkę Naukową. Wykład dotyczył objawów Góry Fuji – szybkiej, wstępnej oceny czerwonych flag związanych z zaburzeniami miofunkcjonalnymi noworodków i niemowląt. 
W roku 2023 byliśmy organizatorami konferencji naukowej pt.: „Technologia i logopedia. Szanse i zagrożenia.”, która pozwoliła nam poszerzyć wiedzę w zakresie nowych technologii w pracy logopedy.
Na 2024 mamy zaplanowane jeszcze kolejne wykłady, a ten najbliższy to wykład o afirmacyjnym treningu głosu w praktyce logopedycznej.

 
Żeby mówić głośno, potrzeba tłumu!

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i bardzo cenimy kreatywność i własną inicjatywę. Każdy, kto zdecyduje się do nas dołączyć, ma możliwość rozwijania swoich zainteresowań, uczestniczenia w inspirujących spotkaniach, a także szansę na doskonalenie swoich umiejętności pracy w grupie.
 
Opiekunem Koła Naukowego Logopedii UJ od 2018 roku jest dr Rafał Młyński.
Od grudnia 2023 roku w zarządzie Koła Naukowego Logopedii UJ zasiadają:
  • Magdalena Murzyn – Przewodnicząca,
  • Julia Olszewska – Vice-przewodnicząca,
  • Beata Głąb – Sekretarz.

Ze zmianą od marca 2024 roku:

  • Julia Olszewska – Przewodnicząca,
  • Magdalena Murzyn – Vice-przewodnicząca,
  • Beata Głąb – Sekretarz.
Zachęcamy do śledzenia działań Koła w naszych social mediach: